Nostalji Müzik Plak ve MC Paaylaşımlarıi için buyrun doğru adrestesiniz.....

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18

DÜNYADA İKİ GÜL OLSUN...
(*)Dünyada iki gül olsun, biri kırmızı biri beyaz, sen beni unutursan kırmızı gül solsun, ben seni unutursam beyaz gül kefenim olsun.

“Bir söylenceye göre düşman iki ailenin çocukları olan Ali ile Zehra biri birine ölesiye sevdalıymışlar. İki genç daha çocukken ailelerinin düşmanlığına rağmen, gönül verip sevmişler biribirilerini. Aşkları, gökle- yerin aşkı kadar büyük, çiçekle suyun-aşkı gibi temizmiş

Günler gecelere, geceler günlere akıp giderken, herkes aşkına göre almış hisesini hayatın pınarından.. Yıllar su gibi akıp gitmiş, Ve yöre de herkesin dilinde Zehra kızın güzelliği söylenir, Zehra kızın güzelliği konuşulur olmuş. Taa.. topuğuna kadar inen saçları, simsiyah gözleri, inci dişleri, kıpkızıl dudakları, pembe yanakları ve tanrı heykelleri gibi kusursuz bedeni ile perileri kıskandıracak kadar güzel ve alımlıymış...

Derken Ali ile Zehra büyüyüp evlenme çağına erişmişler ama evlenmelerine her iki tarafta bir türlü razı olmamış. İki düşman aile arasında kavgalar başlamış, günlerce silahlar patlamış.

Zehra ile Ali de çevrelerine aşklarını, biribirine bağlılıklarını kanıtlamak için evlerini terkedip iyi yürekli bir çobanın yardımıyla uzak bir vadideki mağaraya gizlenip yıllarca orada barınmışlar.

Zehra nın kardeşleri her yeri aramış taramışlarsa da hiç bir yerde izine rastlamamışlar. Epey bir zaman yabani meyveler, bitkiler, kökler yiyerek ve geceleri çobanın köyden taşıdığı yiyeceklerle yaşamını sürdürmüşler...

Dolunaylı gecelerde iki derin vadi arasındaki mağaranın önünde oturup, alt tarafından çağıl çağıl akan sulara bakarak dağlara, taşlara türküler yakmışlar.

Zehra kızın saçları gece, gözleri yıldız, bakışları gökkuşağını andırırmış. Baktıkça rengarenk bir ahenk sararmış vadinin içini Her sabah gün burada aşkla başlayıp, aşkla bitermiş. Kuşların inceden soluyuşu, ağacların nazlı nazlı sallanışı, yaprakların hışırtısı bir başka güzelleştirirmiş çevreyi Renk renk, desen desen çicekler içinde, pınarların da akışıyla bu renk ve ahenk harmonisi, iki gönül coğrafyasının ve iki yurek ikliminin mutluluğuyla uzayıp gitmiş günler...

Genç adam sevdiği kıza her gün hayran hayran bakarak sazına sarılıp türküler dizermiş ırmaklar Dağ, taş dillenirmiş sesinde Sevdiğinin gözleri denizin incileri, dişleri mercan, saçları gecenin karanlığı, gülüşü bahar gülü kadar güzelmiş, güldükçe can gülleri saçılırmış dağa, taşa...

Sonra Zehra kızın kardeşleri iz sürüp yatmışlar pusuya. Her şeyden habersiz dağlara, kayalara saz çalıp sevdiğinin ceylan gözlerine türküler söyleyen Ali tek kurşunla kayadan aşağı yuvarlamışlar.

Ağıt yakıp saçlarını yolan Zehra kız Ali nin acısına dayanamayıp ümitsizliğe kapılarak oda kendini aynı uçurumdan aşağı bırakır.

İkisi yan yana gömülür. Sonraları kızın baş ucuna ak, erkeğin başucunda al bir gül fidanı çıkar ve her bahar yeşerip biri ak biri kırmızı gül açarak biri birine sarılarak tekrar kavuşurlar hiç ayrılmamak üzere....

Yel pınarın suyu gövdelerine değdikçe ağlamışlar, iri iri yaşlar süzülmüş yapraklarından, Beyaz duvağını takıp tomurcuğuna, ağıtlar yakmışlar kayalara dönüp sırtını munzur dağına. Ne zamanki acısı, ne zamanki hasreti işlemiş kayalara bu iki çiçeğin, paramparça olmuş kayalar, her parça kızıl bir al gül olmuş kanarmış. Yıllarca pınarlar kan akmış. Tarifsiz bir acı çökmüş her yanabbb

İşte o gün bu gündür her bahar biri birine kenetlenen bu iki çiçeğin olduğu yerde ağlama ve inilti sesleri duyulur olmuş, geceleri Halk arasında mağaranın önünde gömülü olduğuna inanılan bu iki sevgilinin aslında ölmediklerinin, onların değişik zamanlarda değişik şekillerde göründüğüne dair rivayet edilir olmuş.

Halk arasında hala iki sevgilinin, iki çiçeğe dönüşerek yaşadıklarına inanan yörenin gençleri. Bu söylentilerin de etkisiyle olacak ki, her bahar mağarayı ziyaret ederek dilek tutup kısmet ve murat duası ederler..

Rüzgarın sesi bu yörelerde her gece yaşanmış efsaneleri fısıldar. Bazen yaşlı bir ninenin anlattığı masalda dillenir, bazen de bir sazın tellerindeki ezgide... Kendini bulur olmuş...
 
Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18Sevgili Nostalji Müzik Gönül dostları,
Sizlere bu akşam ve böyle bir Ramazan-ı Şerif akşamında yine Kantolu-şarkılı- Hacivat & Karagöz gölge oyununu mp3 olarak sunmak istiyorum.

Bu mp3 gölge oyunu digital ses kayıtları zamanında TRT Radyo ve Televizyonundan ALINTI yapılarak sunulmuştur.Hayali diye isimlendirilen
Karagöz &Hacivat gölge oyunu sanaatkârlarının bizzat seslendirdiği şekilde gerekli bakım ve itinalı temizliği yapılarak sunuma hazır hale getirilmektedir.

Tarafımdan hazırlanmış olan bu çok özel paylaşım 27 dakika süreli olup,2 adet Hacivat & Karagöz gölge orta oyunu kanto ve eski kömür-taş plak kayıtlarıyla (gerekli bakım ve temizliği yapılarak) bezenerek dinleyeceksiniz.

Ben bile bu hazırlamış olduğum müzikli gölge oyunu kaydını beğendiğimden özel arşivime aktarmış bulunuyorumTam bir ARŞİV LİK olduğunu bilhassa hatırlatmak isterim.
Nerede o eski Ramazanlardaki sahurlar dedirtecek şekilde bilhassa özenle ve itina ile siz nostalji müzik gönül dostlar için özel sunum olarak tarafımdan bizzatihi hazırlanmıştır....

 
Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18
Klasik Karagöz Oyunları Kâr-ı Kadim (Eski Oyunlar) ve Nev İcad (Yeni Oyunlar)

Oyunlar; Yazının tamamını ya da ilgili bölümlerini okuyanlar, her fırsatta karagöz oyunlarının temel yapısının doğaçlama tuluat olduğunu belirtmek lazımdır.

Bu açıdan bakıldığında Karagöz oyununda batı tarzı tiyatro eserlerinde olduğu gibi yazılı bir metin geleneğinden bahsetmek olanaksızdır. Ancak Tanzimattan sonra batı tiyatrosunun etkisiyle oyunlar yazıya geçirilmiştir. Günümüzde var olan ( gerek Kâr-ı Kadîm ,eski oyunlar , gerekse Nev icad yeni oyunlar ) oyun metinlerinin hepsi Tanzimat sonrası döneme aittir.


Elbette ki yazılı metne bağlı olmadan oynatmak demek tam anlamıyla serbest, bir kurgusu olmayan (bugünkü stand-up tarzı) oyunlar oynatmak demek değildir.

Hayali, oynatacağı oyunun genel akışını bilir ancak içeriğini mümkün olduğunca güncel motiflerle doldurur. Zaten yazılı metne bağlı oynatmak karagöz oyunlarını hiç bir ilginçliği olmayan sıradan oyunlar durumuna düşürür.

Karagözün bugünkü içler acısı durumunun en önemli sebebi budur. Tanzimata kadar doğaçlama oynatılan eski oyunlar o tarihten sonra yavaş yavaş daha önce oynatılan oyunların ezberlenerek oynatılması sonucu seyriciye hitap etmeyen, hiç bir çekiciliği olmayan sıradan oyunlar durumuna düşürmüştür. Karagöz oyunları ancak doğaçlama geleneğine geri dönülmesi ve yeni oyunlar yazılması durumunda eskiden olduğu gibi saygınlık kazanabilecektir..


Hacivat ve Karagözün Hayatı Kısaca hakkında bilgi.

Bir gölge oyunu olan Karagöz ile Hacivat oyununda ana karakterler Karagöz ve Hacivattır fakat başka pek çok kahraman da bulunmaktadır. Bu kahramanların kuklalarının gölgesi arkasında ışık olan bir beyaz perde arkasında tutulur ve böylece perdenin önünde gölgeleri oynamaya başlar.

Hayalci, bu kuklaları oynatan kişiye verilen isimdir. Rivayetlerden başka oyunun ortaya çıkışıyla ilgili bilgi bulunmamaktadır.

Rivayetler olayın Organ Gazi döneminde Bursa da geçtiğini göstermektedir. Karagöz ve Hacivat buradaki camiinin inşaatında görevli duvarcı ve sıvacı ustalarıdır. Kendileri pek çalışmamaktadırlar ve başkalarının da çalışmasına sohbetleriyle engel olmaktadırlar. Cami inşaatı geç tamamlanınca bu sebeple idam edilirler. Şeyh Küşteri ölümlerine çok üzülür ve onları perde arkasında kuklalarını oynatmak suretiyle ölümsüz kılar.not:metin alııntıdır
 
Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18


Karagöz İle Hacivat Oyun Tiplemeleri1. Eksen kişiler: Karagöz, Hacıvat.
2. Kadınlar: Bütün zenneler.
3. İstanbul ağzı konuşanlar: Çelebi, Tiryaki, Beberuhi.
4. Anadoludan gelen tipler: Laz, Kastamonulu, Rumelili, Egeli, Kayserili, Eğinli, Vanlı, Harputlu, Kürt.
5. Anadolu dışından gelenler: Muhacir, Arnavut, Arap, Akarap, Acem, Çerkez.
6. Zımmi Müslüman olmayan kişiler: Rum, Frenk, Ermeni, Yahudi.
7. Kusurlu ve ruhsal hastalar: Kekeme, Kambur, Hımhım, Kötürüm, Deli, Esrarkeş, Sağır, Aptal yada Denyo.
8. Kabadayılar ve sarhoşlar: Tuzsuz Deli Bekir, Efe, Arap Efe, Zeybek, Matiz, Sarhoş, Külhanbeyi, Kopuk.
9. Eğlendirici kişiler: Çengi, Köçek, Kantocu, Hokkabaz, Canbaz, Curcunabaz, Hayali, Çalgıcı.
10. Olağanüstü kişiler, yaratıklar: Büyücü, Cazular, Cinler, Şeytan, Zebani.
11. Geçici ikincil kişiler ve çocuklar.

Karagöz oyununda trajik-komik sahnelerin büyük bir çoğunluğu çeşitli karakterlerin varlığı ile gerçekleşir. Bu karakterler mahallenin insanlarıdır. Oyunda sıra ile perdeye gelirler. Karakterlerin bir bölümü Anadolunun çeşitli yörelerinden İstanbula para kazanmak için gelen ve belli bir işi olan kişilerdir. Genellikle yöresel giysiler içinde kendi lehçeleri ile konuştukları için, onların bu farklılıkları komik unsuru yaratır.


A. Eksen kişiler :


Karagöz:
Oyuna adını veren esas tiptir. Tahsil görmemiş bir halk adamıdır, sokak dili ile konuşur. Hacıvatla birlikte oyunun iki temel kişisinden biridir. Cahil cesareti diyebileceğimiz bir cesarete ve gözüpekliğe sahiptir. Bu yüzden tekin olmayan kişilerle başı sık sık derde girer. Sürekli Hacıvatın yardımını görür. Okumamış ama zeki ve hazırcevaptır. Öğrenim görmüş kimselerin yabancı sözcük ve dil kuralları ile alay eder.

Devamlı olarak anladıklarını anlamaz görünür, kelimelere ters anlamlar yükler. Böylece toplum içindeki iki ayrı zümrenin dillerinin çatışması ortaya serilir. Hacıvatla söylediklerini yanlış anlıyormuş gibi eğlenir. Sözlerine farklı ifadeler yükler. Genelde işsizdir, boş gezer. Hacıvatın bulduğu işlerde çalışır.

Yerinde duramayan, herşeye burnunu sokan meraklı bir tiptir. Bunun sonucu başı dertten kurtulmaz. Herşeye burnunu sokan Karagöz sokağa inmediği zaman pencereden kafasını uzatır veya evin içinden seslenerek işe karışır. Özü sözü bir, düşüncesini söylemekten çekinmeyen patavatsız bir kişi olduğu için kendini hep zor durumların içinde bulur. Yine de işin içinden sıyrılmasını bilir. Değişik oyunlarda değişik kıyafetler içinde görülebilir.

Kadın Karagöz, Gelin Karagöz, Eşek Karagöz, Çarpılmış Karagöz, Çıplak Karagöz, Süpürgeli Karagöz, Bekçi Karagöz, Çingene Karagöz, Sandalcı Karagöz, Tulumlu Karagöz, Davullu Karagöz gibi çeşitleri vardır. Oyun içinde rol gereği kıyafet değiştirse de, oyun sonuna daima kırmızının hâkim olduğu bilindik görüntüsü ile çıkar.


Hacıvat:

Hacı İvaz, Hacı Ayvaz veya Bursalı Hacı Ivaz adları ile de anılır. Medrese eğitimi görmüş, Arapça ve Farsça kelimelerle, tamlamalarla konuşan, her konuda bilgi sahibi olan biridir. Karagözle sürekli bir didişme içindedir.

Ders verir tavrı, bilgiçliğe döner. Bazen bu çok bilmiş tavırları başlarını derde sokar. Yine de çeşitli badireler onun sayesinde atlatılır. Kıyafetine yeşil renk hâkimdir. Karagöz gibi değişik tasvirleri vardır.

Kadın Hacıvat, Keçi Hacıvat, Çıplak Hacıvat, Kâhya Hacıvat, Sandalcı Hacıvat. Aynı şekilde oyun içinde kıyafeti değisse bile oyun sonunda klasik yeşilin hakim olduğu kıyafeti ile görünür.B. Zenneler :


Çerkez halayık: Karagöz oyununda dedikoducu kadın tiplerinden biridir.

Çingene: Karagöz ve Ortaoyununda kötü kılıklı, esmer çingene kadın tipi. Genelde falcılık yapar, çiçek satar, kimi zamanda çalgıcılık yapar.

Karagöz ve karısıKaragözün Karısı: Karagöz Hacıvatla konuşurken daima içerden seslenen karısı genelde görünmez. Oyun başında Hacıvatın tegannisiyle, Karagözün bağırması sonucu uyanan çocuğunu uyutmaya çalışır.

Susamcı: Karagöz oyununda bir tiptir. Eski devirlerde hamamlarda susam helvası satan bir zenci kadındır.

Karagöz oyunlarında kadınlar fettan, kocalarına dayak atabilen haklarını savunabilen tipler olarak karşımıza çıkarlar. Çeşitli oyunlarda Arap Bacı, Natır, Susamcı, ve genç kız olarak görülürler. Oynadıkları oyunlara göre Nigâr, Salkım İnci, Dimyat pirinci vb. isimler alırlar.


C. İstanbul ağzı konuşanlar :


Çelebi: Karagöz ve Ortaoyununda genç erkeği oynayan, İstanbul ağzıyla konuşan bir tiptir. Eskiden okumuş, tahsil görmüş eğitimli kişiler için kullanılan Çelebi tâbiri, bey ve efendi kelimelerinin yerini tutardı. Eğlenceyi sever, sürekli âşıktır. Kibar ve mirasyedidir. Güzel konuşmayı ve gezmeyi sever.

Kadınlara düşkünlüğü ile bilinir. Kıyafeti yıllar içinde zennelerle birlikte en çok değişiklik gösteren tiptir. Modayı yakından takip eder. Osmanlı yaşantısındaki toplumsal değişimleri en bariz gösteren Karagöz tipidir. Toplumsal değişimleri Çelebi kıyafetleri üzerinde görmek mümkündür. İlk zamanlar sarıklı, kaftanlı çelebilerden Tanzimat sonrası fesli, setreli, redingotlu, İstanbulinli çelebilere bir değişim gözlenir. Tiryaki Otel, han, hamam satın alıp bunların işletmeciliğini Hacıvata verir.

Tiryaki: Mahallenin en yaşlı efendisidir. Yarı uykulu hali ile kahvede oturur, mahallenin alay konusudur. Uyuşturucu kullandığı için davranışlarını kontrol edemez, sürekli uyku halindedir. Konuşması Hacivatı andırır. Sabırsız ve sinirli bir kişiliğe sahiptir. Bazen de çocuk gibi davranır.

Beberuhi: Karagöz oyununda kötü huylu cüce tipi. Saray soytarıları gibi vücudu gelişmemiş, aklı kıttır. Çabuk ve duraksamadan konuşur.
Başkalarını, özellikle Karagözü kızdırmaktan hoşlanır. Yılışık, sulu, alaycı, herkesle dalga geçen densiz bir tiptir. Oradan oraya laf taşıyarak herkesi birbirine düşürür. Etrafa kulak asmaz, devamlı olarak söz söyler, boyu kadar uzun bir külahı ve kimi kez de külahın ucunda feneri vardır. Karagöz argosunda Pişbop denildiği gibi Altı karış Beberuhi de denir.

D. Anadoludan gelen tipler :


Baba Himmet: Baba Himmet: Karagöz oyununda omuzunda baltasıyla gezen Kastamonulu bir tiptir. Genelde odunculuk yapar. Çok iri yarı, kolayca aldatılabilen, saf bir kişidir. Yumuşak huylu ve iyi yüreklidir. Ancak kızdığında gözü kimseyi görmez.

Diğer tasvirlere göre uzun ve büyük yapılır. Perdenin en uzun tipidir ancak dev gibi cüssesine rağmen yumuşak ve uysal bir tiptir. Karagöz onunla konuşmak için Himmetin üzerine merdiven dayayıp çıkar. Anadolu Manav ağzıyla konuşur. Manav yerleşik Türklere verilen isimdir. Bir diğer adı Türktür. Konuşması kabadır bu da oyunda komik unsur olarak kullanılır.

Bolulu: Karagöz ile Ortaoyununda sık görülen bir oyun tipidir. Yöresel Bolu ağzı konuşmasına rağmen İstanbullu davranış biçimleri gösterir, genellikle aşçıdır.

Efe: Karagöz oyunu tiplerinden biridir. Batı Anadoludaki zeybeklere, köy yiğitlerine denir. Zeybek oynaması en büyük özelliğidir.

Harputlu:
Karagöz oyunu tiplerindendir. Çoğunlukla mahalle bekçisidir. Sözlerine birtakım Kürtçe sözcükler karıştırır. Bön ama kibirlidir.

Kayserili: Karagöz oyunu tiplerindendir. Yerli ağızla konuşur ama İstanbul törelerini benimsemiş pastırmacı tipi.

Kürt: Karagöz tiplerindendir. Oyunlarda Bekçi olur. Güneydoğu Anadoluludur.

Laz: Karagöz oyununda kayıkçılık ve kalaycılık yapan tip. Temel, İdris gibi isimler alır. Karadenizin çeşitli yörelerine ait dialektler kullanır. Çok süratli konuşup karşısındakine söz vermez.

Ağzı kalabalık, geveze bir tiptir. Yöre insanının aceleci, hareketli yapısını yansıtır. Çabuk sinirlenir, çabuk yatışır. Yerinde duramayan sustuğu zaman heykel gibi duran, konuştuğu zaman makine gibi konuşan karşısındakini dinlemeyen bir tiptir.

Rumelili:
Karagöz oyununda ezik bir göçmen ağzıyla tane tane konuşan Rumeli tipi, Mestan ağa. Çoğu kez pehlivan, kimi kez de arabacı olur. Durmadan köyünden bıktığını söyler. Pehlivanlıktan dem vurur. Ama koftur. Kendinden zayıfına bile yenilir. Korkak değilse de yılgındır.
Karagöz Ile Hacivat Oyun Tiplemeleri

E. Anadolu dışındandan gelen tipler :

Acem: Karagöz ve Ortaoyununda görülen Azerbaycandan ya da İrandan gelen Azeri kökenli Türktür. Zengin bir halı tüccarıdır, ticaretle uğraşır. Çoğu kez halı tüccarı olması yanısıra tömbekici, antikacı ya da ara sıra tefecidir. Eliaçık, gönlü yüce, ancak atıp tutan bir kişidir.

Abartma huyu çok belirgindir, inatçıdır, nispet yapar. Karagözün karşısında yüksekten atar. Karagöz ise bu kişinin sözlerini kaba nüktelerle karşılar. Eğlence düşkünü olduğu kadar kendine dalkavukluk edenden hoşlanır. Şiire düşkündür. Farsça beyitler okumaya bayılır. Karagöz ise Türkçe maniler okuyarak oyuna komik unsurlar katar.

Arnavut: Karagöz ve Ortaoyunu tipidir. Dürüst, mert ama bilgisiz ve kabadır. Çabuk kızar, ataktır, onun için adam öldürmek çok kolaydır. Kabadayılığı vardır, ama sıkıya gelince kaçar.

İyi davranılınca uyumludur. İmparatorluk coğrafyasında kavgacı ve silahşörlükleri ile tanınır. Kendine has bir şivesi, Arnavut ağzı vardır. Lâf anlatması zordur, okuma yazmayı, sayı saymayı bilmez. Oyunlarda ciğercilik, bahçıvanlık, bostancılık, bozacılık, koruculuk vb. işlerle uğraşır. Çoğu zaman Bayram adını kullanır.

Arap: Karagöz oyunu tipidir. Hacı fitil veya hacı fış fış, Hacı kandil diye anılır. Afrikadan köle olarak getirilmiş Zenci insanlardır. Önceleri sarayda çalışmış, sonraları özgürlüklerini elde ederek toplum içine karışmışlardır. Seyyahtır, şekerci ve baklavacılık yapar. Genelde dilenci olduğu görülür.

Akarap: Karagöz oyunu tiplerinden biridir. Teni beyaz olan Arap demektir. Mısır, Suriye, Irak gibi ülkelerin vatandaşları için kullanılır. Fellah diye de bilinir. Oyunlarda kahve döğücülüğü, kestane fıstık, baklava satıcılığı, devecilik gibi uğraşları vardır.

Muhacır: Karagöz oyununda bir tiptir. Balkan göçmeni manasına gelir. Balkanlarda yaşayanlara Rumelili ya da anavatana göç ettiklerinde Muhacır denirdi.

F. Zımmi Müslüman olmayan tipler :

Ayvaz Serkis:
Karagöz oyunundaki Ermeni tipi sonradan bir Ermeni adı olan Karabet diye adlandırılmıştır.Vekilharç-Kâhya olarak zengin konaklarında çalışır. Vanlı bir Ermeni olan Serkis konağın alışverişini yapar. Sadakâti ve dürüstlüğüyle bilinir.

Barba Yorgos: Karagöz oyununda yarı Ulahça, yarı Rumca konuşan bir Rumeli çobanıdır. Denizin adını bile bilmeyen cahil biridir. Gemileri birer büyük kayık sanır. Baba Himmete benzer. Yunan Karagözünde de kullanılan bir tiptir.

Frenk: Karagöz tiplerindendir. Avrupalılık taslayan doğulu bir Hristiyandır. Karagöz oyununda bu genellikle Rumdur. Doktor olur. Levanten tipidir.

Yahudi: Karagöz oyunu tiplerindendir. İstanbullu azınlıklardan, cimri bir tiptir. Kâh eskici, kâh bezirgândır. Ticari zekası çok gelişmiştir. Karagöze iş gördürür, para vermez.
G. Kusurlu ve ruhsal hasta tipler :


Hımhım: Karagöz oyunu tiplerindendir, genizden konuşur. Kusurlu kişiler sınıfına girer. Artık oyunlarda pek kullanılmayan bir tiptir. Kambur: Karagöz oyunu tiplerinden biridir. Beberuhiyi andırır, sırtında kamburu vardır.

Kekeme: Karagöz oyunu tiplerinden biridir. Kekeleyerek konuşur. İnsanların kusurları ile alay etmek hoş olmayacağı için artık bu tipler perdeye getirilmiyor.

H. Kabadayılar ve sarhoşlar :

Aydınlı: Karagöz oyununda kabadayı ya da efe tipi. Kabadayılar grubuna girer. Tek başına mahallenin düzenini sağlar. Perdedeki tiplere göre boyu uzun olan Aydınlı, Efe olarak da anılır ve perdeye gelir. Bazı oyunlarda Tuzsuz Deli Bekirin yerini alır.

Efe: Haksızlığa uğramış kişileri koruyan, çapraşık işleri düzene koyar suçluları tir tir titreten ve küçük birer nasihatla salıveren bir tiptir. Olay köçek oyunu ile tatlıya bağlanır Efe herkesi tanır.

Gazi Boşnak: Karagöz oyununda zorba bir yeniçeri ya da levent tipi.

Külhanbey: Karagöz tiplerinden biridir. Matiz ve Tuzsuz Deli Bekirden sonra gelir. İkinci Abdülhamit devrinde Karagöz tipleri arasına girmiş olan Külhanbey sarhoş değildir.

Tekbıyık: Tuzsuz Deli Bekir gibi kabadayılar grubundandır.

Tuzsuz Deli Bekir:
Mahallenin belalısıdır bazılarına göre yiğit bir delikanlıdır. Oyunda son anlarda çıkar onun gelmesi ile düğüm çözülür. Suçluları cezalandıran, mahallede düzeni kuran odur.

Adaleti kendi bilek gücü ile sağlar, suçlulara moral dersi vermez çoğunlukla onları bağışlar. Mahallede ona karşı çıkabilen tek kişi Karagözdür.

I. Eğlendirici tipler :

Canbaz: Sözlük anlamında canı ile oynayan demektir. İp üzerinde yürüyenlere ve yüksek dikili taşlara tırmananlara bu ad verilmiştir. İp canbazlarının özel adı Rismanbazdır.

Curcunabaz: Curcuna içinde dans eden ve gösteriler yapan sivri külâhlı, bazan yüzleri maskeli oyuncular.

Çengi: Çeng adı verilen çalgıyla danseden kadın danssçıdır. İsmini Çengden almıştır. Daha sonra sadece işin raks yönü kalmıştır. Karagöz oyunu sonunda çengi oynamak neredeyse yerleşmiş bir gelenektir. Çengiler oyun sonunda perdeye gelip raks ederler.

Hokkabaz: Gözbağcılık ve elçabukluğu gösteren tip.

Kantocu: Karagöz oyununda ilgi çekmek için sonradan eklenmiş kanto söyleyen tip.

Köçek: Karagöz oyunlarını çengi ya da köçekle bitirmek adettendir. Yeni eklenen tiplerle Kafkas, Karadeniz oyunları, balerinlerle bale yapılır. Oyun sonu dans ve müzik gösterisi ile bitirilir.

Maskara: Karagöz oyununda soytarı tipi.

J. Olağanüstü kişiler,yaratıklar :

Büyücü: Karagöz oyunu tiplerinden olup eski zamanlardan kalma büyü yapan kişidir. Bu tip genelde kadındır.

Cadı: Karagöz oyun kişisidir. Cazu adıyla da bilinir. Doğaüstü güçleri vardır. İnsanı çeşitli kılıklara sokabilir. Uçma yetisine sahip olan Cazular, küple ya da bir ejderin üzerinde ellerinde yılandan kamçılarıyla, uçarak özel efektlerle perdeye gelirler.

Canavar: Doğaüstü garip bir yaratıktır. Gölge oyunumuzda kötülüğün simgesidir.

Cin: Karagöz oyununda doğadışı bir tasvir. Ortaçağ Avrupa tiyatrosundaki şeytanın karşılığıdır. Göğsünde, karnında, kasıklarında ve dizkapaklarında canavar başları vardır. Göze görünmediğine ya da istediği zaman göründüğüne inanılan hayal tipi. Cumhuriyet öncesi Karagöz oyunlarında daha çok kullanılmıştır.

Cinler, Cadılar:
Çifte Cazular, Ferhatla Şirin, Kanlı Kavak gibi oyunlarda tabiat üstü varlıklara rastlanır. Perdeye Karagözü çarpmak ve cezalandırmak için gelirler. Büyücüler küplere,ejderlere binerler ellerinde yılandan kamçıları vardır.

K. Geçici ikincil kişiler ve çocuklar :

Geveze: Karagöz oyunu tiplerindendir. Bu tip ağzına geleni söylediği gibi, pot kırar, çam devirir. Çok konuşur, münasebetsiz bir tiptir.

Muslu: Karagöz oyunu tipidir. Kanlı Kavak oyununda Âşık Hasanın oğlu.

Natır:
Karagöz oyununda bir tiptir. Kadınlar hamamında çalışan hizmetlilerin başı olan kadındır. Erkekler hamamındaki tellağın karşılığıdır.

Rasgele:
Karagöz oyununda bir tiptir. Söylediği her kelimeye rasgele ilave ederek konuşması en büyük özelliğidir.

Sekban: Karagöz oyunu tiplerinden biridir. Yeniçeri Ocağına mensup eski devir askerlerindendir.

Tatar: Karagöz oyunu tipidir. Perdeye lehçe taklidi yapmak için çıkar.
[/SIZE]

ALINTI DIR
 
Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18
Değerli Nostalji müzik Gönül Dostları;
En son yapılan ölçümlerde gözlerimin görme derecesi % 20 görebildiğim ölçüldü.O kadar çok istememe rağmen uzun uzadıya satırları sizlerle çok özür dilerim ama maalesef paylaşamıyorum.Önümüzdeki günlerde en fazla 2 defa gözden iğne yapacaklarmış.doktorumun söylediğine göre,ondan sonra belli olacakmış.Oysa ameliyatını olduğum göz şekerden olacak en fazla ancak %20 görebiliyormuşum... zar zor...Durumuma göre maalesef mecburen siz gönül dostlara veda da etme ihtimalim olabilir.

Bu nedenle sizlerden ne olur olmaz bana olan haklarınızı lütfen helal ediniz.Benimse her bir gönül dosta teker teker helal olsun.Bu sitede ve topickte ben ne kimsenin gönlünü kırdım-incittim ve ne de siz gönül dostlarım tarafından kırıldım-incindim..
Eğer bil-mecburi olarak aniden buradan ayrılma durumu ile karşı karşıya kalırsam,bilhassa bilmenizi çok isterim ki; benim için,63 -64 yıllık yaşantımın bir köşesinde gerçekten hatırası hoş bir anı olarak yer alacaksınız,bilmenizi isterim.

Ben 20 yılı geçkin sanal alemde bu sitemiz ve geride kalmış olan daha önceki versiyonları olan sitelerin haricinde başka bir mp3 sitelerde hiç bir paylaşımda bulunmadım,ve yazı-resim hiç paylaşmadım.Başka bir nick ismim ile de olsa.

Ben hep ifade ederim ki; ben gillmore olarak SANAL ı hep REEL olarak yaşadım. Hep içimden geçenleri abartmadan ama küçük de görmeden olduğu gibi neyse o şekilde içimden geldiği gibi paylaşmaya gayret gösterdim.Bu nedenle yanlış ta anlaşılmış olabilirim.
Bazen acitasyon yapıyorum gibi de anlaşılmış te olabilirim.. Lakin işin aslı bence ,asla hiç de öyle değildi.Biz buna biraz sanal alemin bence reel samimiyeti-dürüstlüğü diyelim olmaz mı? Başka bir şey değil..Oysa daha yapmayı ve paylaşmayı düşündüğüm neler neler vardı elimde paylaşmak isteğinde olduğum döküman olarak,. bir bilebilseniz....

İnşaallah hayırlısı benim için neyse o olsun.Belli olmaz belki her şey umduğumdan ve beklediğimden iyi gider ve bu topickte paylaşmaya Belki devam ederim kim bilir?.Ama rahatsızlığıma rağmen şimdilik buralardayım...Ege Barana-geceleri türkülerinin yer aldığı Ege bölgesi ses ve saz sanatçılarının seslendirdiği,bazen orglu-bazen oturak alemde çalınıp söylenen eski ses kayıtlarından oluşan ve hep birlikte harman olduğu 60 dakikalık güzel bir ses ve müzik demet sunmak istiyorum.


Lütfen bu babalar gününde kabül buyurunuz olmaz mı?
DEĞERLİ DOSTLAR BENİM BU PAYLAŞIMLARIM NETTE YOK VE PAYLAŞIMDA GEÇEN TÜRKÜ VE SAZLAR SANATÇILARIN TÜRKÜLERİ BİZZAT KENDİ ORİJİNAL AĞIZLARLA SÖYLENMİŞTİR VE ARŞİV LİKTİR....ÇOĞU VEFAT ETMİŞ SANATÇILARDAN OLUŞMAKTADIR...UNUTMAYINIZ BU PAYLAŞIMLARIN TEKRARI YOKTUR...


Ege Barana -Oturak Alemleri Müzik Şöleni-
@bygillmore
-Bölüm-4
BEKLEMEDEN DİREKT İNDİR
----- (Yeni Bölüm)------
NOT: SÖZ VERDİĞİM ÜZERE ÖZEL İSTEK OLARAK PAYLAŞILMIŞTIR...
 
Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18
Değerli Nostalji müzik Gönül dostları,
Bu gece; Bin aydan daha kıymetli olan Kadir Gecesini ihya etmekteyiz...Bugün bizi yaratan yüce yaradanımıza yalvarışlarımızla gönahlarımızdan kurtulacak ve sevaplar deryasına gark olacağımız bir geceyi yaşamaktayız.Cenab-u allahımız (cc) bunu hepibize nasip ve müyesser eylesin inşaallah.

Değerli gönül dostları,bende bizlere bu gecenin veyis ve bereketinden nasiplenebilmemiz için,iki tane bir birinden güzel ve özel paylaşımı sizlerle paylaşmak istiyorum.Bu iki paylaşıma iyi bir emek ve güç harcandığını bilhassa belirtmek isterim.

İlkinde özel ilahilerin,kuran-ı kerim tilavetlerinin yanı sııra paylaşımın içerisine serpiştirilerek güzelleştirilmiş olan ve Taptuk Emre ile,İbn-i Ardabi Hz .lerinin nasihatleriyle bir bütünlük haliinide hazırlanmış bu geceye haz bu özel bir proğramı özellikle indirerek bilhassa arşivinize katmanızı salık veririm.

Unutmayınız ikinci bir tekrarı bu paylaşımın yoktur.
İkincisine gelince

Değerli sanatçı yakın dostum, Kerim Mutafoğlu nun daha henüz piyasaya çıkmamış insanın içini çız çız eden,yanık ve buğulu sesiyle okuduğu önümüzdeki aylarda çıkaracağı ilahi albümünden 6 parçasını benim ricam üzerine bana özel olarak tahsis ederek,paylaşmama olanak sağlayan bu sevgili sanatçı dostumada huzurlarınızda bana olan bu jestinden dolayı bilhassa teşekkür etmeyi bir görev biliyorum.
Ben çok çok beğendim. Umarım sizlerde en az sesini ve müziğini dinledikten sonra yukarıda açıklamaya ve belirtmeye gayret gösterdiğim anlatımımı gerçekten çok az bile söylemişsin diyebileceksiniz.Biliyorum Eminim.Kadir gecesi özel Proğramı -
@by gillmore
DİREKT İNDİR-BEKLEMEK YOK


 
Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18Gelelim paylaşımın 2.cisine

Daha henüz piyasaya çıkmamış bu ilahi albümünün 6 yeni okuduğu ilahiyi yakın dostluğumuza istinaden bu gecenin hatırına bana paylaşabilmem için vererek,geceyi ihya etmemize vesile olan-,bu çok değerli sanatçı KERİM MUTAFOĞLU dostuma bir kez daha huzurlarınızda göstermiş olduğu bu müstesna ve istisnai jesti için çok teşekkür ederim.Sağ olsun ve var olsun.Bu Kadir Gecesini yeterince ihya etmemizde katkılarından dolayı da şahsım olarak ben içtenlikle teşekkürü bir borç biliyorum.

Yanık-buğulu ve içten okuyuşuyla adeta ilahi sözlerini bizlere yaşatan,yüreğimizi pır pır ettiren bu ses ve saz sanatcısı KERİM MUTAFOĞLU kardeşimin ilahilerinden mikslenmiş bu özel ilahi dinletisine varmısınız?
Varız deyenler peşimden gelsin öyleyse.Hep birlikte büyük bir huşû içerisinde dinlemeye varmısınız.Buyrunuz o vakıt....,KERİM MUTAFOĞLU - Gönül Telimizi Titretenler İlahi albümü-
(miks edilmiş haliiyle)-
@bygillmore 
Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18
kıymetli dostlar;
Bayram için tas tamam bir bütün halinde 553 dakika (yani 9 saat 21 dakika sürecek ) 507 MB uzunluğunda güzel bir çalıışmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.DİREKT İNDİR den paylaşacağım.arzu edilirise paralı turbobit .net sitesindende yükleyebilirim arzu edilmesi halinde.Nette bu şekilde içinde türküleri-şarkıları-oyun havalarını ve skeçleri barındıran bu kadar uzunlukta bir paylaşım yok.İndirirseniz arşivinize özel ve güzel bir olmayan paylaşımı kazandırmış olursunuz değilse bir sorun olmaz zaten bende arşivime bendeniz kattım gitti zaten.Teklif var ama asla ısrar yok bizde paşa gönlünüz bilir yani.....günübirlik okunup ertesi güne bir şey kalmayan gazeteler gibi şarkılar indirmektense ölmeyen türkü-şarkı-skeçleri orta oyunu-fıkraları yani tek kelime ile o eski eğlenceleri dinlemeye var mısınız? bu taraftar o halde dostlar. ......
Bayrama yetiştirmeye çalışıyorum.
 
Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18

Kıymetli Nostalji Müzik Gönül dostları;
Sizlere söz verdiğim üzere bayrama yetiştirmeye çalışacağım paylaşımı şükürler olsun ki yetiştirdim.Ve NETTE GERÇEKTEN BİR İLK......BU KADAR BİR ÇIRPIDA MİXLENMİŞ BAŞKA BİR ÖRNEK DAHA YOK.YANİ NETTEKİ BİR İLKİ PAYLAŞIYOR OLACAKSBINIZ.tas tamam 554 dakikalık ,yani 9 saat 23 dakikalık biteviye içinde her şey olan bazen çoşturan,bazen hüzünlendiren ve ara sırada bilgilendirip düşündüren severek ve istiyerek çoşkulu bir şekilde dinleyebileceğiniz,hele hele flash belleğe atıp ,Ankara dan başlayıp arabanızla giderken İstanbul a bile vardığınızda bitmeyecek olan ,Bu gillmore eğlence şölenine hepinizi bizzat davet ediyorum.
Paylaşımı paralı ve parasız 4 aktif ve hızlı kanaldan paylaşayım istedim..Dilediğinizden indirebilirsiniz.VE asla pişman olmayacaksınız.
MP3_44100-Stereo-192 kbpss-olup 507 MB dır
Buyurunuz bayram şekeri tadındaki bu içerisinde her bir şeyin olduğu gillmore eğlence proğramına .......
.


1-
2-3-

4-
AÇIKLAMA: PAYLAŞIMI İNDİRDİN İNDİRDİN,AKSİ HALDE ASLA TEKRARI YOK TUR.

LİNKLERİN HEPSİNİ AYRI AYRI, TEK-TEK DENEDİM BUGÜN İTİBARİYLE TÜMÜ DE SORUNSUZ ÇALIŞIYOR
 
Son düzenleme: