Nostalji Müzik Plak ve MC Paaylaşımlarıi için buyrun doğru adrestesiniz.....

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
0
Türkülerle-Ezgilerle bir-kaç bölüm halinde sunacağımız Anadolu Turu Türkü Yolculuğumuza az kaldı.
Bu ilk yolculuğumuzda aşağıdaki isimleri zikrredilen sanatçıların türkülerini 1.bölümünde paylaşacağız. Bu up-uzun tren katarı gibi görünen afedersiniz,türkü katarı yolculuğumuza az kaldı.
Bıkmadan-usanmadan bir solukta içiliverilen çaylar gibi bu türkü şölenini de bir solukta dinleyi vereceksiniz,Eminim,
Neşeli-hüzünlü -uzun havalı yürekleri pır pır eden ve şöyle bir dinleyince bizleri ayıp-alıp mutlaka bir yerlere götürecek ezgilerden seçmeye gayret gösterdim.
Çok uzun zamanımı alıyor ama dinlemeye değer bulunca,uğraşı gözümde pek zor görünüpte yer kazanmıyor

Pek Yakında hazıırlanıyor gelecek...................................

WINAMP
Playlist files:

01 - Harmandali (2:35)
02 - İzmir' in Kavaklari (3:35)
03- Rumeli Ekrim - Kara Üzüm Salkımı (4:14)
04-Yuksel Ozkasap - Sen Ola Dugun (3:49)
05.Ümran Özdemir - Kezban Yenge (2:25)
06-BURSA tÜRKÜSÜ Zeytinyaglı yiyemem (3:39)
07 - BAYRAMDAN BAYRAMA-Bedia Akartürk (4:39)
08-Atakan Çelik-Ay Doği Aşmağ İsti-)@bygillmore (3:55)
09- KİREMİT BACALARI (3:44)
10- Ben Kezbanı İsterim (3:13)
11- Efendim Aman (3:43)
12- Entarisi Dım Dım Yar (4:01)
13. Antepten Öte (5:01)
14 - OKSEYE OKSEYE (4:26)
15- Ayşe Dinçer - Şemsettin (3:45)
16- Gökçen Efe (3:53)
17- Nur Ertürk - Sevimli (2:58)
18- Nuray Hafiftaş - Sen Küçüksün (3:54)
19- Rumeli Ekrim - Deryalar (Feeat. Arif Şentürk) (5:00)
20-Sibel Can & Musa Eroglu - Mihriban (4:57)
21-Dudu Kız (3:27)
22-izzet yıldızhan-ayrılık treni (3:57)
23-Denizlinin Horozları (4:04)
24-Horozumu Satamadım (2:56)
25-Muazzez Türüng Değirmenin Bendine (3:34)
26-Şakir Öner Günhan - Bir Bir Biribirilerine 320 kbit (3:10)
. 27-Emine Akmeşe - Hadi Gari Sen De Gel (4:00)
28-Sevcan Orhan - Haydi Gidah Mersin'e (3:37)
29-Aliye Akkilic İstanbul Kizlari (2:45)
30-Kadriye Latifova - Bayram Geldi Neyime (3:56)
31- Dere Boyu Kavaklar (Kolbasti) (4:03)
32-Müslüm Gürses - Uykuda Mısın Sevgili Yarim (3:52)
33-Deve gelir inişten (3:24)
34-Emine Akmese - Kara Uzum Salkimi (2:31)
35- & 6 KIZILCIKLAR OLDUMU & SABAH İLE (5:29)
36-Harmandali-Yandim Aysem (5:49)
37- Kamil Sönmez-Eminem Pazarmisin (2:43)
38 -Emine Akmese - Su Cavdirin Hanlari (3:02)
39-Sevcan Orhan - Kaynayan Kazan (4:04)
40- KUTAHYANIN PINARLARI (4:26)
41- K-MUTAFOGLU - DERELER DOLDU (2:54)
42- Çeşni Dantel - Şeker Oğlan (3:11)
43- ALACAMIN BAYIRI (3:26)
44-Nur Ertürk - Bu Nasıl Sevdaymış (3:16)
45-Askin Beni Deleyledi (Nuray Akin) (3:30)
46-Aşağı Yoldan (6:05)

Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
0

Fikret Hakan Kimdir?
Tiyatro ve sinema sanatçısı, gerçek adı Bumin Gaffar Çıtanak'dır. 23 Nisan 1934 tarihinde Gaffar ve Fatma Belkıs çiftinin çocuğu olarak Balıkesir'de doğdu. Fikret Hakan'ın annesi başhemşire, babası edebiyat öğretmeniydi. Fikret Hakan'ın babası Gaffar Bey, Balıkesirden İstanbul'daki Galatasaray Lisesi'ne edebiyat öğretmeni olarak atanınca, başhemşire annesiyle hep birlikte İstanbul'a taşındılar. Bumin (Fikret Hakan), lisede okurken gazeteciliğe heves etti. Bumin'in Abdi İpekçi, Halit Kıvanç gibi çalıştığı, Mithat Perin'in sahibi olduğu, İstanbul Ekspres Gazetesi'nde röportajları, öyküleri yayımlanıyordu. Gazeteden aldığı Öykü başına bir liralar, onu büsbütün okuldan uzaklaştırdı. Taksim Lisesi birinci sınıfından ayrıldığında 16 yaşındaydı ve aynı yıl 1950 yılında 'Üç Güvercin' adlı operetinde palyaço rolüyle 'Ses Tiyatrosu'nda tiyatro sahnelerine ilk adımını attı. Bu arada adını değiştirip Fikret Hakan yaptı. Leblebici Horhor ve Afrodit'te oynadı.
Ses tiyatrosu, çığır sahne, cep tiyatrosu, küçük sahne, oraloğlu saat 6 tiyatrosu, kurucusu olduğu sahne 8 ve Fikret Hakan tiyatrosu gibi tiyatrolarda 1980'lerin sonuna kadar sahneye çıkar.

Kendi deyişiyle üç sıçrayış yaptı Fikret Hakan; Babıali'ye(Gazeteciliğe), Pera'ya (tiyatroya) sonra da sinemaya.

1953 yılında 'Köprüaltı Çocukları' adlı filmle sinemaya geçti. Ardı ardına, "Beyaz Mendil", "Gelinin Muradı", "Dokuz Dağın Efesi" ve "Üç Arkadaş" geldi. Cebi para görmeye başlamıştı. Hızlı gece yaşamına daldı. Sanat dünyasının, sosyetenin kadınları çevresinde pervaneydi. 1960'larda "Yılanların Öcü", "Karanlıkta Uyananlar" gibi sosyal ağırlıklı filmleriyle ününü pekiştirdi.

1958 de askere gitti 1960 da askerden döndüğünde kendini farklı bir sinemanın içinde bulmuş. "İlk yıl 15 film derken yılda 20 filme çıktı. Değil yazmak uyumaya bile zaman bulamıyordum." Diye özetliyordu o yılları.

204 film ve 28 dizide oynadı, 1970'li yıllarda senarist, yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. 'Üç Arkadaş'1958 ve 'Keşanlı Ali Destanı'yla 1964 da büyük bir üne kavuştu.

1970 de 'Paralı Askerler' filmi çekilirken Hollywood'dan aldığı teklifi yeterli ingilizcesi olmadığından değerlendiremedi Türkiye'ye döndü. Paralı askerler (You can't win 'em all) filmi 1970 yılında, dev bir bütçeyle İstanbul, İzmir, Nevşehir yörelerinde çekilen, çekim öncesi zamanın sansür kurulu tarafından didik didik edilen film çekim sonrası da sansürün gazabına uğramış ve Türkiye'de gösterimi yasaklanmış. Başrollerde Tony Curtis, Charles Bronson, Fikret Hakan, Salih Güney var.

Fikret Hakan 1975 lerde yeşilçamda başlayan seks furyasından kaçmak için 1977'de. Valikonağı'ndaki dairesini satıp Marmaris'e yerleşti. 1980'e kadar teknecilikle geçimini sağladı, o dönem bitince de sinemaya döndü.

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Türk sinemasının 6 jönü Fikret Hakan, Ediz Hun, Göksel Arsoy, Cüneyt Arkın, Kartal Tibet ve İzzet Günay, Feyzan Ersinan Top'un yazdığı 'Asla Unutmadım' adlı kitapta unutamadıkları anıları anlattılar.

Kitapta en ilgi çekici bölüm ise Fikret Hakan'ın itirafları: "Çolpan İlhan'la nişanlıydık. Askere giderken, Baylan Pastanesi'nin önünde Çolpan'ı, Sadri Alışık'a emanet ettim. Sivas'ta askerliğimi yaparken, Çolpan'dan mektup geldi. Mektupta 'Biz Sadri'yle evleniyoruz' yazılıydı. Çok şaşırdım. Büyük bir acı hissettim. Çolpan'la güzel şeyler yaşamıştık. Ardından da birçok filmde oynadık. Asla da bir gün 'Neden?' diye sormadım. Hiç bir şey olmamış gibi davrandık. Birbirlerini gerçekten sevmişler demek ki bu evlilik Sadri ölünceye kadar devam etti.

Fikret Hakan, 1971'de evlenip 1 ay sonra boşandığı Hümeyra ile yaşadığı olaylı aşk ve evlilik hakkında pişmanlığını da dile getirdi. Fikret Hakan:

Hümeyra ile öyle tutkulu bir aşk yaşamıştık ki bir daha da öyle tutkulu bir şey yaşamadım. O büyük aşkta kıskançlıktan katil bile olabilirdim. Bu nedenle Hümeyra'ya şiddet uyguladım. Attığım o yumruğu ben de unutamadım, o da unutmadı. 37 yıldır bunun pişmanlığını yaşıyorum. Hatalıydım. Hatasız kul olmuyor

Hümeyra güzel bir kadın değildi. Ama güzelliğin çok ötesindeydi. Karizmatikti, beni çok derinden etkiledi. Şimdi havaya girecek. Yine asılıyor mu diye düşünecek. Bana hala kızgın olduğunu biliyorum. Öfke duyduğunu biliyorum... Hümeyra hala çok güzel
Evlilikleri :
Lale Sarı (1961-1963)
Semiramis Pekkan (1963-1963).
Hümeyra (1971-1971)
Neşecan Paşmak (?-?) Elif adında bir kızları oldu
Fatma Zeynep Mirgün (1989-1991)
1970 li yıllarda sinema sanatçılarının arasında moda olan plak yapma modasına Fikret Hakan da uydu ve birkaç 45'lik plak da o doldurdu Bu plaklar şunlardır:

1972 - Cemo / Dedikleri Gerçek İmiş
1974 - Dostun Gülü / Löberde
1975 - Aşk Uğultusu / Sancı

Ödülleri :
1965 - Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Keşanlı Ali Destanı
1968 - Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Ölüm Tarlası
1965 - İzmir Enternasyonal Fuarı 1. Film Şenliği, Keşanlı Ali Destanı, En İyi Erkek Oyuncu
1971 - Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, Hasret
1993 - 30. Antalya Film Şenliği, Yalancı (TV), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
1997 - 34. Antalya Film Şenliği, Yalancı (TV), Yaşam Boyu Onur Ödülü
2009 - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nden fahri doktorluk unvanı aldı
2012 - Engelsiz Yaşam Vakfı, Yaşam Boyu Meslek ve Onur Ödülü
Rol Aldığı Tiyatro Oyunları:
Zorba : Nikos Kazancakis
1967 - Durand Bulvarı (Armand Salcrou) - Ankara Sanat Tiyatrosu
Hep Cocuk Kalacağız : Çığır Sahne

Alıntı dır

Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
0
Kıymetli Nostalji Müzik Gönül Dostları;
Bugün sizlerle rahmetli büyük sinema ustası Fikret Hakan ın sesli mp3 olarak kısa bir biyografisi ve 1974-75 li yıllarda çıkarmış olduğu 45 lik plaklarından da kısa kısa örneklerin sunulduğu sizleri yaklaşık 4 dakikalık bir söyleşi ve müzik yolculuğa çıkarmak istiyorum.

Merak edenler buyrun peşime takılsın.

Fikret Hakan ve kısa Biyografisi ve 45 likleri

Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
0

Değerli Nostalji Müzik gönül dostları;
Sizlerle 15 Temmuz 2016 günü fetocu vatan hainlerinin işgal kalkışması ile ilgili ,tarafımdan hazırladığım özel mehter marşlarından derlediğim müzikli ve konuşmalı,sesli ve resimli bir paylaşımda bulunmak istiyordum ama,nasip değilmiş, rahatsızlığım birden arttı ve nüksetti... O gün bu gün anca kendime gelebildim.Vatan-millet-devlet ve bayrak mevhumlarının asla zamanı ve saati olmaz diye düşünüp ,her zaman milli duygularımızın doruğa ulaştığı bir anda sizlerle mutlaka inşaallah paylaşmak isterim.

15 Temmuz 2016 da bu Vatan-bu Millet ve rengini şehitlerimizin al kanlarından alan Ay Yıldızlı şanlı Bayrağımıız için, Minarelerdeki Ezanlarımızın dinmemesi için şehit olan ve bu vatanı korumak için her türlü bölücülerle yaptığı savunmada şehit olan asker,polis,korucu ve güvenlik görevlilerimizin ruhu şad olsun.Bu millet ve vatan siz kahramanlara her zaman minnettardır...Ayrıca gazilerimize çok acil şifalar diler,yaptıkları kahramanlıklar asla unutulmayacaktır....

....İnsan büyür beşikte
Mezarda yatmak için.
Ve...
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için...

Ruhunuz Şad Olsun....

Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
0

MP3 MAALESEF RESMEN ÖLDÜ..................

Günümüzde ses konusunda şüphesiz bir düzineden fazla format sayılabilir. Bu formalar arasında 90'lı yıllardan bu yana kullanılan devrim niteliğindeki ses formatı MP3'ün yeri ise her zaman farklı ve özel olmuştur.
Ancak anlaşılan o ki sevilen ses formatı MP3'ün sonu geldi.
shiftdelete.com'un (patent enstitüsü) haberine göre ses formatının sahibi Alman Entegre Devreler Fraunhofer Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, emektar MP3 için patent lisansı haklarının süresi dolmuş ve herhangi bir yenileme başvurusunda da bulunulmayacak. denilmiştir

Dolayısıyla bu açıklamayla beraber MP3'ün resmi olarak ölüm fermanı da imzalanmış oldu.

Enstitü yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre artık daha kaliteli ses formatlarının çıkmasından dolayı MP3'e olan ilgi ve talep azaldı, dolayısıyla patent lisanslarının yenilenmesinin de bir anlamı kalmadı. diye bildirilmektedir...

Ayrıca yine Enstitü yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, MP3'den daha düşük bit hızlarında yüksek kaliteli ses deneyimi sunan Advanced Audio Coding (AAC) formatı, yakın zamanda en popüler ses formatı haline gelecek....
Diye belirtilmektedir.

ALINTI

Bizler de haydi hayırlısı diyelim ama ben yinede MP3 kullanmaya aynen devam edeceğim...

Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
0

1990 Yılların sevilen sanatçısı Harun Kolçak Vefat etti.

HARUN KOLÇAK KİMDİR?
Harun Kolçak, 15 Temmuz 1955 İstanbul doğumludur. Türk pop şarkıcısı, besteci, söz yazarı ve bas gitaristtir. Sinema sanatçısı Eşref Kolçak'ın oğludur.

1955 yılı İstanbul doğumlu sanatçı Saint Benoit'de eğitimini sürdürdüğü sırada müzik çalışmalarına o yıllarda bas gitar çalarak başlamış, içindeki müzik tutkusu artınca sinema sanatçısı olan babası Eşref Kolçak la konuşarak eğitimini yarım bırakmış ve profesyonel müzik çalışmalarına başlamıştır. İlk çalışmalarına rock müziğin babası olarak tanınan Erkin Koray la başlamıştır. 1977'de Erkin

Koray'ın çıkardığı Tutkusu albümünde bas gitar çalmıştır.

1978-1990 Silahlıpoda Ritm 68 orkestrasına 1978 yılında bas gitarist olarak katılan Kolçak, askerlik dönüşü caz müziğe yönelmiş, Aydın Esen, Neşet Ruacan-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi ünlülerle çalışmış ve müzikal deneyimini artırmıştır.

O dönem Harun Kolçak, Onno Tunç'tan orkestrasına katılması için teklif almıştır. 7 yıl boyunca Onno Tunç Orkestrası`nda bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yapan Kolçak, Zerrin Özer ve

Aşkın Nur Yengi ile birlikte yaptığı düetler ile Kuşadası Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması ve Antalya Akdeniz Akdeniz Müzik Yarışması adlı şarkı yarışmalarında ödüller almıştır.

1991de Onno Tunç ile ortak yaptığı Beni Affet albümü ile büyük çıkış yakaladı. Albümlerinin çoğunda şarkıların söz ve müziği kendine ait olan Kolçak, başka sanatçılara da pek çok eser vermiştir.

1996 da Litvanya da 13 ülkenin katıldığı Müzikos Festivalis 96 da En İyi İkinci Şarkıcı seçilmiştir.

Harun Kolçak 2014 yılında yakalandığı prostat kanseri nedeniyle ameliyat geçirmiştir. Ölüm hayatta birçok şeye anlam katıyor.

Ölümsüz olsaydık, birbirimize değer vermezdik sözleriyle hastalığıyla nasıl mücadele ettiğini açıklayan Kolçak, kanseri maneviyatı ile yendiğini ve bu esnada alkali diyeti yaptığını söylemiştir.

22 Haziran 2016 Çarşamba günü Harun Kolçak'ın hastalığı yeniden nüksetti. Acil olarak hastaneye kaldırılan Harun Kolçak yeni bir ameliyat geçirdi.

Diskografi

Albüm

Beni Affet (1991)
En Büyük Aşk (1993)
Yanımda Kal (1995)
Teslim Oldum (1998)
Yaşasın (2000)
Müzisyen (2006)
Yeniden Doğuyorum (2012)

Diğer çalışmaları

Dansa Çağrı - Zerrin Özer ile 1986 Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması'nda

Yeniden - Aşkın Nur Yengi ile 1987 Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması'nda

Güzel Şeyler Söyle - Aşkın Nur Yengi ile 1987 Eurovision Şarkı Yarışması'nda

Keloğlan - Grup FM üyesi olarak 1987 Eurovision Şarkı Yarışması'nda

Bile Bile - Aşkın Nur Yengi'nin Sevgiliye albümünde düet (1990)

Benimsin - Aşkın Nur Yengi'nin Haberci albümünde düet (1997)

Duy Beni Dinle Beni 41 Kere Maşallah (2006)

Biri Var - Bendeniz'in Değiştim albümünde düet (2006)

Sebebim Yok - Egoist'in On albümünde düet (2007)

Pişmanım - Betül Demir'in Süper albümünde düet (2008)

Bir Gece - Çınar Vol. I (2008)

ÜNLÜLERDEN HARUN KOLÇAK MESAJI

Ünlü isimler, 62 yaşında hayatını kaybeden şarkıcı Harun Kolçak için başsağlığı mesajı yayımladı. Bir süredir prostat kanseri tedavisi gören şarkıcı Harun Kolçak, Maslak Acıbadem Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Sanatçının ölümünün ardından ünlü isimler sosyal medya hesaplarından başsağlığı mesajı yayımladı. Sosyal medyada Harun Kolçak ile ilgili yapılan bazı paylaşımlar şöyle:

Hadise:
Çok üzgünüm. Yaşam enerjini hep hatırlayacağım. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Gülben Ergen: Her ölüm erkendir ama senin gidişin bizi çok eksik bıraktı çok #HarunKolçak

Emre Aydın: Harun Kolçak'ın ailesine ve yakınlarına sabır diliyorum.Çok üzüldüm ......................

Ebru Gündeş: Harun Kolçak'ın ailesine ve yakınlarına sabır diliyorum. Çok üzüldüm,...............

Işın Karaca: Harun Kolçak'ın ailesine ve yakınlarına sabır diliyorum. Çok üzüldüm ........

Doğa Rutkay: Güzel yürekli, duyarlı bir insandın. Çok iyi bir insandın. Mekanın cennet, toprağın bol olsun.

Yonca Evcimik: Harun Kolçak... Allah rahmet eylesin. Yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Çok üzüldüm.

Hande Yener: Erken vedanla bizleri üzdün. Nur içinde yat sevgili Harun.

Hakan Altun: Allah rahmet eylesin, mekanın cennet olsun güzel yürekli insan.

Galatasaray Kulübü: Türk Pop Müziği'nin önemli değerlerinden Harun Kolçak'a Allah'tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Değerli Nostalji Müzik Gönül dostları

Yukarıda sanatçının kısa geçmişi değişik kaynaklardan ALINTI yapıymıştır

Değerli Nostalji Müzik Gönül Dostları;

1990 Yılların bu sevilen pop sanatçısınin 62 yaşında kanserden ölümü çok acı olduğunu biliyorum.Sevilen albümlerinden ALINTI yapılarak, gillmore olarak, çok severek dinleyebileceğiniz güzel bir potburi hazırladım.Yaklaşık 50 MB lık bu müzik yolculuğunda rahmetli sanatcının o çok sevdiğimiz tempolu-hareketli -duygusal parçalarını bir çırpıda dinlerken eminim gençliğiniz göz önüne geliverecek. Sizlere çok şeyler anlatacaklar... Potburi resim ve hayat hikayesinde olduğu gibi ALINTI DEĞİLDİR......Tarafımdan restore edilerek kaydı yapılmıştır....
Buyrunuz öyleyse...

Son düzenleme: