Nostalji Müzik Plak ve MC Paaylaşımlarıi için buyrun doğru adrestesiniz.....

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18
Tüm gönül dostlara iyi geceler diliyorum....
Bundan böyle paylaşımlarım kaldığı yerden devam edecektir....

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18
Paylaşacağınızı belirttiğiniz diğer Türküleri de sabırsızlıkla bekliyorum. Selamlar.

Sevgili nostalji müzik gönül dostu,
istediğiniz türküler demetinden 2. ci 1 saatlik bölümünü de şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum.
keyifle dinleyiniz.

YEŞİL DENİZ BÖLGE TÜRKÜLERİ -Bölüm-2[email protected]

JS SİTEREO-44100 -MP3-192 DE KAYDI YAPILMIIŞTIR.
Keyiifle dinleyiniz

Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18
KISSADAN BİR HİSSE

Azrail'n Güzelliği

Onk. Dr. Haluk Nurbaki'den gerçek bir hatıra...

Ben, 40 yıllık bir kanser uzmanı olarak maddeyi aşan sayısız olayla karşılaştım ve bunları, o olaya şahit olanlarla birlikte belgeleyerek özel bir arşiv yaptım. Bunlardan 1976 yılında yaşanmış bir olayı size nakletmek istiyorum.
Kanser hastanesinde başhekimken Serap adında genç bir hanım hastam vardı.

Bu hastam göğüs kanserine yakalanmış ve tedavi için yurt dışına gitmek istemesine rağmen, bazı formaliteler sebebiyle o imkanı bulamamıştı. Serap'ı özel bir ilgiyle bizzat ben tedavi altına aldım. Ve kısa bir süre sonra da iyileştiğini gördüm. Ancak Serap'ın da bütün diğer kanserliler gibi ilk 5 yıllık süreyi çok dikkatli geçirmesi gerekiyordu. Bir iş kadını olan Serap, 4 yıl kadar sonra 1 ihale için İzmir'e gitmek istedi.

Kış aylarında olduğumuz için uçakla gitmesi şartıyla kabul ettim. Maalesef bilet bulamamış ve benden habersiz bindiği otobüsün kaza geçirmesi üzerine 6 saat kadar mahsur kalmış. Dönüşünden kısa 1 süre sonra kanser, kemik ve akciğerine yayıldı. Serap bacak kemiklerindeki metastaz nedeniyle yürüyemez hale gelirken, hastalığın akciğerdeki tezahürü sebebiyle de devamlı olarak oksijen cihazı kullanıyor ve söylediği her kelimeden sonra ağzını o cihaza yapıştırarak nefes almak zorunda kalıyordu. Evine gittiğim gün, yine güçlükle konuşarak:

-''Doktor bey,'' dedi. ''Ben size...dargınım.'' ''Niçin?" diye sordum.

-"Siz...dindar bir insanmışsınız. Niçin bana da, ALLAH 'ı, ölümü, ahireti anlatmıyorsunuz?"

Dini inançlarının çok zayıf olduğunu bildiğim için bu teklifi karşısında oldukça şaşırdım. O'nu üzmemeye çalışarak:
--"Doktora ulaşmak kolaydır'' dedim. ''Parayı bastırdın mı istediğine tedavi olursun. Ancak iman tedavisi için gönülden istek duymalısın..."

Konuşmaya mecali olmadığından "Ben o isteği duyuyorum" manasında başını salladı. Artık ümitsiz bir tıbbi tedavinin yanı sıra, ebedi hayatın ve saadetin reçetesi olan iman derslerimiz başlamış ve dersler "hızlandırılmalı öğretime" dönmüştü. Anlattığım iman hakikatlarını bütün ruhuyla meczediyor ve arada bir soru soruyordu.Vefatına bir hafta kala:

-"Doktor bey,'' dedi. ''Ben ölürken ne söylemeliyim?"

-"Senin durumun çok özel" dedim. ''Kelime-i Şehadet sana uzun gelir. O anı farkedince ''Muhammed'' (s.a.v) sana yeter."

O, haliyle tebessüm ederek yine başını salladı. Çok ıstırabı olduğu için Serap'a sürekli morfin yapıyor ve O'nu uyutmaya çalışıyorduk. Ben, bir iş seyahati sebebiyle bir müddet ziyaretine gidemedim. Dönüşümde annesi telefon ederek:

-"Serap, bir haftadır morfin yaptırmıyor." dedi. "Sabahlara kadar inliyor ve çok ıstırap çekiyor. Hemen eve gittim ve iğne yaptırmamasının sebebini sordum. Aldığım cevabı hala unutamıyor ve hatırladıkça ürperiyorum. "Ya morfinin tesiriyle ölüme uykuda yakalanır ve son nefeste "Muhammed" diyemezsem?.

İşte Serap, böyle bir hanımdı. Bu arada benden istihareye yatmamı ve eğer bir kaç gün daha ömrü varsa , son günü uyanık kalacak şekilde morfin yaptırılmasını rica etti. Ben hiç adetim olmadığı halde cuma gününe rastlayan o gece istihareye yattım ve Serap'ın acizliği hürmetine sandığım salı gününe kadar yaşayacağına dair işaret sezdim.

Ertesi gün O'na:

-"Hiç korkma!" dedim. "İğneyi vurdurabilirsin

Ve Serap bir veda niteliği taşıyan bu görüşmemizde son sorusunu da sordu:

-"Doktor bey...Azrail bana nasıl görünecek?"

-"Kızım," dedim. "O bir melek değil mi? Hiç merak etme, sana yakışıklı bir prens gibi gelecektir."

Salı günü Serap'ın ağırlaştığı haberini alınca hemen eve gittim.Ancak vefatına yetişememiştim. Ailesi tam manasıyla perişandı. Sadece kendisine uzun müddet bakan dindar bir hanım akrabası ayaktaydı ve beni görünce yanıma gelerek:

-"Doktor bey, biliyor musunuz, bu evde biraz önce bir mucize yaşandı!" dedi ve devam etti:

-Serap, bir saat kadar önce oksijen cihazını attı ve "yataktan kalkması imkansız" denmesine rağmen kalkarak abdest aldı, iki rekat namaz kıldı.Bütün ev halkı hayretten donup kaldık. Ve kelime-i Şehadet getirerek vefat etmeden biraz önce de:

-Doktor bey'e söyleyin, dedi. Azrail, O'nun söylediğinden de güzelmiş!..

Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18

Değerli Nostalji Müzik Gönül Dostları,
Yaklaşık bir hafta - on gün sonra buluşmak ve görüşmek üzere
herkese şimdilik iyi geceler.

Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18

Ramazan ayının müjdecisi, Şaban ayının 15. Gecesi olan Berat Kandili bugün yani 10 Mayıs 2017 günü ve 11 Mayısa bağlayan gecededir. İslam alemi günahlardan arınmak ve Allah a şükretmek için gündüzü ve geceyi ibadet ile geçirirler

BERAT KANDİLİNDE NE OLMUŞTUR?

Berat Kandilinin olduğu gece Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan dünyaya toptan indirilmiştir. Buna "inzâl" denir. Kadir Gecesi'nde ise Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzîl" denir. Berat; kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradanın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür. Berat gecesi de diğer gecelerimiz gibi her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesidir.

BERAT KANDİLİNİN MESAJLARI
Varlığı ebedi olan, merhamet sahibi, adaletli Yüce Allah kendisine dua edenleri geri çevirmez. Dualarımızın Rabbimizin yüce katına iletilmisine vesile olan bu mübarak kandil gecesinde dualarda buluşmak ümidiyle Kandilinizi kutlarım.
Bu günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahiretimize, sıcaklığı yuvamıza dolsun. Kandiliniz mübarek olsun..

Bu güzel gecelerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahiretinize, sıcaklığı yuvanıza dolsun. Kandiliniz mübarek olsun.

Bugün ellerini semaya gönlünü Mevlaya aç, bugün günahlardan olabildiğince kaç, bugün en gizli incilerini onun için saç. Çünkü bugün Beraat kandili, kandilin mübarek olsun.

Dertlerimiz kum tanesi kadar küçük, sevinçlerimiz Nisan yağmuru kadar bol olsun. Bu mübarek geceniz sevapla dolsun. Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun.

Duanız kabul, ameliniz makbul hizmetiniz daim olsun. Saadetiniz kaim olsun. Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun.

Bir takım gül kokusu kalır, gül tutan elde. Zannetme ki gül dikenin himayesinde. Dikenin itibarı gül sayesinde. Güllerin en güzelinden şefaat ümidi ile Berat Kandiliniz hayırlı olsun...

Gül bahçesine girenler gül olmasa da gül kokarlar, kainatın en güzel gülünün kokusu üzerinizde olsun bu gece..

Ellerin semaya, dillerin duaya, gönüllerin mevlaya yöneldiği bu mübarek gecenin hayırlara vesile olmasını dilerim.

Gel ey Muhammed bahardır, dualar ardında saklı, aminlerimiz vardır. Hacdan döner gibi, Miractan iner gibi gel gel. Bekliyoruz yıllardır.

Gün vardır, bin yıldan uzun gelir bize, bir yıl vardır bir günden kısa gelir bize. Bire bin yazılan bu gecede dua edelim Rabbimize. Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun...

Güneşin güzel yüzü, yüreğine dokunsun, kabuslar senden uzakta, melekler baş ucunda dursun. Güneş öyle bir geceye doğsun ki, duaların kabul, Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun.

BERAT KANDİLİ DUALARI
YA İLAHE'L-ALEMİN!
Bize verdiğin isteme duygusu ve istenenleri vereceğin inancıyla rahmetinin vüs'ati genişliğindeki kapına dayanıyor, şu mübarek berat gecesinde bir kere daha hâlimizi arz etmek istiyoruz. Hâlimiz Sana ayan, söyleyeceklerimiz bildiklerinin bir kısmını beyan. Beklediğimiz asırlardan beri bizi kıvrım kıvrım kıvrandıran dertlerimize derman.. icabet buyur ey Rahîm ü Rahmân!

EY ÇARESİZLER ÇARESİ!
Senin dualara icabet etme mecburiyetin yoktur; ama bizim ona ihtiyacımız hissettiklerimizden de çoktur. Bütün dileklerimizi kabul buyur ve bunları kabulünü vicdanlarımıza duyur; aç ve yalnızlıkla tir tir titreyen kalblerimizi iman ve itminanla doyur.
Ciddi bir yol almış sayılmasak da yıllar var hep yollardayız. Ufkumuz gam ve kederle tülleniyor. Önümüzdeki engebeler beşer takatini aşkın görünüyor. Ümmet-i Muhammed (aleyhissalatü ve't-teslîmât) perişan, derbeder ve ızdırap içinde.. müslümanlık gelenek ve göreneklerin darlığına mahkum.. ibadet ü tâat kültür televvünlü.. duygular, düşünceler fantezilere emanet.. mücadelelerin esası da çıkarlar, menfaatler, ırkî mülahazalara dayalı. Sen bizlere çıkar yol lutfeyle ya rabbi!

YA RABBİ!
Önümüzdeki şu upuzun hayat yolculuğunda, bizi kendi idrak ve ihsaslarımızın darlığıyla başbaşa bırakma; akıllarımızı inhiraf ve sürçmelerden, nefislerimizi cismânîliğin baskılarından, gönüllerimizi de hevâ ve heveslerin öldürücü oklarından sıyanet eyle. Kapının kullarını; ilimde kibir u gururdan, ibadette riya ve gafletten ve duygularına renk attıran ülfetten koru. Senin yolunda yürüyor gibi görünüp Senden uzaklaşmak, kurbet atmosferinde içiçe firkat yaşamak, hep rızadan söz edip gazap arkasından koşmak ne acıdır! Sen bizi kazanç yolu sanılan bu tür haybet vadilerinde ömür tüketmekten muhafaza buyur ya Rabbi.

Mübarek kandil Geceniz hakkımızda hayırlara ve güzelliklere vesile olsun.
AMİN

Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18
Korkulan Başa geldi ve
değerli sanatçı
İbrahim Erkal ı
maalesef kaybettik

Hayatı
10 Ekim 1966 tarihinde Erzurum, Narman'da dünyaya gelmiştir. Altı kardeşin en büyüğüdür. İlkokul ve lise öğrenimini doğup büyüdüğü ilçede tamamlamıştır. Müziğe kendi kendine ilkokul yıllarında bağlama, mandolin ve flüt gibi müzik enstürmanları çalarak başladı. Lise öğretimini bitirdikten sonra Musa Eroğlu Müzik Eğitim Merkezi binasında solfej ve nota dersleri almaya başladı. Geceleri ise Ankara'nın çeşitli yerlerinde sahne alıyordu.

1987 yılında askere gitti ve 1988 yılında askerliğini İstanbul Kalender Ordu Evinde solist olarak bitirdi. Askerliğini bitirdikten sonra Erzurum'a döndü. 1989 yılında tekrar İstanbul'a dönmeye karar verdi ve geri döndü. İstanbul'da garsonluk yapmaya başladı. Garsonluk yaparken bir yandan da Telden Dile Müzik Merkezinde eğitimine devam etti. 1991 yılında piyanist ve udi olarak sahneye çıkmaya başladı. Bir süre bu şekilde sahne almaya devam etti. 1

992 yılında ise Tekirdağ'ın Kumbağ ilçesinde aynı şekilde bir yıl çalıştı. 1984 yılında, İbrahim Güzelses adıyla Sarhoş Baki (Erzurum Türküleri) adlı ilk albümünü çıkardı. Fakat albümle sesini duyuramadı. Aynı yıl kendi adıyla çıkarmaya karar verdiği albümünün parçalarını yazmaya başladı. 1992 yılının sonunda albümün şarkılarını tamamladı ve İstanbul'a dönüp Telden Dile Müzik Merkezinde öğretmen arkadaşları ile birlikte ilk albümünü yaptı. Elindeki hazır albümü ile birlikte plakçılar çarşısına gitti. 1993 yılında eserlerini birçok plakçıya dinletme'sine rağmen hiçbir olumlu sonuç alamadı. Uğraşları sonucunda kimseden ses çıkmayınca vazgeçip Erzurum'a dönme kararı aldı.

Erzurum'a dönmek üzereyken rastlantı sonucu İskender Ulus'la tanıştı. Bu tanışmanın ardından Ulus Müzik etiketiyle tamamladığı Tutku (1994) albümünü çıkardı. Aynı yıl Galatasaray için Ölümüne Cim Bom adlı sekiz parçadan oluşan bir albüm yaptı. İbrahim Erkal adıyla çıkardığı ilk albümünden sonra solist olarak çalıştığı restorandaki işini bırakıp, yeni albüm ve yeni bestelerine konsantre olmak üzere kolları sıvadı. 8 Mart 1995 tarihinde Sıra Bende/Aklımdasın adlı ikinci albümünü çıkardı.

Albümdeki hit şarkılarıyla adından sıkça söz ettirdi. 8 Temmuz 1996 tarihinde üçüncü ve en iyi albümü olarak kabul edilen Gönlünüze Talibim piyasaya çıktı. Albümdeki şarkıların hepsi hit oldu. Yayınlanan ilk şakı "Unutmayacağım" herkes tarafından çok beğenildi. Ardından, "Canısı" adlı parça yayınlandı ve şarkı tüm ülkede bir anda dilden dile dolanır oldu. Albümden son olarak "Erzurum'a Gel" adlı parça yayınlandı.

Albüm 1996 yılının en iyi albümlerinden birisi oldu ve 1997 yılında Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde dört dalda ödüle aday oldu. Gece de iki ödül birden alarak törene damgasını vuran isimlerden oldu. 1996 yılında Canısı adlı bir TV filminde başrol oynadı. Ardından film çok reyting alınca dizi olma kararı alındı. 1997 yılında dizi olarak ekranlarda yer aldı. Film gibi dizisi de reyting rekorları kırdı. Dizi 26. bölümde ekranlara veda etti.

1998 yılında dördüncü albümü Sırılsıklam'ı piyasaya sundu. Albümden, "Güllerede Küstüm", "Gavurun Kızı", ve "Sen Aldırma" gibi hit şarkılar yayınlandı ve döneme damgasını vurdu. Ardından, Sırılsıklam adlı TV dizisinin baş rolünde oynadı. 2000 yılının ilk haftası De Get Yalan Dünya/Nasıl Sevmiştim adlı beşinci albümünü yayınladı. "De Get Yalan Dünya" adlı şarkı dönemin en çok dinlenen şarkılarından birisi olmuştu. Albüm iyi bir satış grafiği çizerken, albümden iki şarkı daha yayınlandı. 2001 yılında, "Su Gibi" adlı altıncı albümünü yayınladı. Albümden yayınlanan "Aşkından Yanayım Mı (Gönül)" adlı parça döneme damgasını vurdu. Radyolarda en çok istek alan parçalardan birisi oldu ve albümdeki en etkili şarkılardan birisi olmayı başardı.

Daha sonra "Güzelleşelim" adlı ikinci parçasını yayınladı. 2002 yılında, Aşknamealbümünü yayınladı. Albümden üç hit şarkı yayınlandı. 2004 yılında Gönül Limanı albümünü yayınladı. Albümden üç hit şarkı yayınlandı ve bunlardan birisi Zara ile düet yaptığı "Yandım" parçasıdır. 2006 yılında sekizinci albümü yayınlandı. Albümdeki birçok şarkı dinleyiciler tarafından beğenildi. İbrahim Erkal, ayrıca dönemin izlenme rekorları kıran dizisiCennet Mahallesi'ne de konuk oldu. 2008 yılında, Ulus Müzik'ten ilk kez ayrı çıkardığı Aranağme albümünü yayınladı. Albümdeki "Sen Bana Lazımsın" adlı parça o dönem çok beğenildi. 2011 yılında Burnumda Tütüyorsun albümünü çıkardı. 2015 yılında, üç yıl aradan sonra Nefes 1 adındaki on ikinci albümünü piyasaya sundu.

Zara, İzzet Yıldızhan,Vahdet Vural, Zeynep, Murat Yıldız, Kader, Hülya Avşar, Metin Şentürk, İbrahim Tatlıses, Ayhan Aşan, Yudum, Ümit Yılmaz, Burhan Çaçan, Gökhan Özen, Alişan, Ceylan, Erdinç Şahin, Ferman Toprak, Mine Koşan ve Soner Arıca gibi pek çok sanatçı eserlerini yorumlamıştır, anonim olanlar hariç seslendirdiği tüm eserlerin söz ve müziği kendisine aittir.

Kariyeri

1990'lar: İlk yıllar, büyük başarı ve ödüller

1992 yılında Tekirdağ'ın Kumbağ ilçesinde aynı şekilde bir yıl çalıştı. Fakat albümle sesini duyuramadı. Aynı yıl kendi adıyla çıkarmaya karar verdiği albümünün parçalarını yazmaya başladı. 1992 yılının sonunda albümün şarkılarını tamamladı ve İstanbul'a dönüp Telden Dile Müzik Merkezinde öğretmen arkadaşları ile birlikte ilk albümünü yaptı. Elindeki hazır albümü ile birlikte plakçılar çarşısına gitti.

1993 yılında eserlerini birçok plakçıya dinletme'sine rağmen hiçbir olumlu sonuç alamadı. Uğraşları sonucunda kimseden ses çıkmayınca vazgeçip Erzurum'a dönme kararı aldı. Erzurum'a dönmek üzereyken rastlantı sonucu İskender Ulus'la tanıştı. Bu tanışmanın ardından Ulus Müzik etiketiyle tamamladığı Tutku (1994) albümünü çıkardı. Albümle adını duyurmayı başardı ve müzikleri insanlar tarafından beğenildi.

Albümle aynı adı taşıyan "Tutku" adlı parça albümde öne çıkan parçaların başında yer aldı ve yayınlanan tek parça oldu. İbrahim Erkal, 1994 yılında Galatasaray için Ölümüne Cim Bom adlı sekiz parçadan oluşan bir albüm yaptı. 1995 yılında ikinci albümü Sıra Bende/Aklımdasın'ı çıkardı. Albümde parça bulunuyordu. Bu albüm ilk albüme göre daha olumlu tepkiler ve eleştiriler aldı. Albümden ilk olarak "Aklımdasın" adlı parça yayınlandı. Daha sonra, "İnsafsız" adlı ikinci hit parça yayınlandı. Art arda yayınladığı hit şarkılarla bir anda medyanın ilgi odağı oldu. Televizyon programlarına çıktı.

Radyolarda şarkıları sık sık çalınmaya başlandı. Gördüğü büyük ilgiden sonra diğer albüm çalışmalarına hız kesmeden ara verdi. İlk iki albümüyle başarıyı ve şöhreti yakalamıştır. 8 Temmuz 1996 tarihinde üçüncü albümü Gönlünüze Talibim'i çıkardı. Albümden ilk olarak "Unutmayacağım" adlı parça yayınlandı ve olumlu tepkiler aldı.

Ardından, "Canısı" adlı parça yayınlandı. Parça yayınlandığı anda tüm ülkeyi bir anda etkisi altına aldı. Televizyonlarda ve radyolarda en çok çalan parçalardan birisi haline geldi. Listelerde bir numaraya kadar yükseldi. Albüm yılın en iyi albümlerinden ve en çok satanları arasına girdi. Albümde "Erzurum'a Gel" adlı parça yayınlandı. Albüm listelerde ilk 10'a girdi. Son olarak albümden "Yalnızım adlı parça yayınlandı. "İbrahim Erkal albümün büyük başarısından sonra tüm Türkiye çapında tanınmaya başlandı.

Büyük başarısının ardından 3. Kral TV Video Müzik Ödülleri töreninde dört dalda ödüle aday gösterildi. Geceden En İyi Şarkı Sözü ve Arabesk - Fantazi En İyi Erkek ödüllerini alarak ayrıldı. Albümün büyük başarısından sonra "Canısı" adlı şarkıya bir film çekilir. Baş rolünü Emine Ün ile paylaştığı TV filmi ekranlarda 21 Haziran 1997 tarihinde yayınlandı. İlk oyunculuk kariyeri bu filmle başladı. Film çok büyük reyting aldı ve günün birincisi oldu. Bu büyük başarının ardından filmin yapımcısı Gold Film projeyi dizi olarak yapmaya karar verdi.

Ardından aynı kanalda aynı kadroyla dizi olarak yayınlanmaya başlandı. Daha sonra, SHOW'a geçen dizi 26 bölüm sürdü. 1997 yılında başlayan oyunculuk kariyerinin yoğunluğu nedeniyle albüm yapmadı.

15 Mayıs 1998, tarihinde dördüncü albümü Sırılsıklam'ı yayınladı. Dinleyiciler tarafından ilgiyle beklenen albümden ilk olarak "Güllerede Küstüm" adlı şarkı yayınlanan ilk parça olmuştur. Ardından diğer hit şarkısı "Gavurun Kızı" parçasını yayınladı. Albüm oldukça beğenildi ve iyi bir satış grafiği çizdi. Albümden son olarak albümün en fazla ses getiren parçalarından birsii olan "Sen Aldırma" adlı parçayı yayınladı.

Sırılsıklam ve Kuzum gibi parçalar Sırılsıklam adlı dizi içerisinde kliplendirildi. Albüm yıla damgasını vurdu ve piyasada ilk sırala yükseldi. Albüm, 2,2 milyon civarı satış rakamıyla yılın en çok satan albümü olmuştur. Bu büyük başarının ardından Sırılsıklam adlı televizyon dizisi yayına girmeye hazırlanır.

Eylül, 1998 tarihinde dizi yayına girer ve reyting rekorları kırmaya başlar. 32 bölüm süren dizi yılın iddialı televizyon yapımları arasında yer almıştır. İbrahim Erkal, altın çağını yaşadığı bu dönemde birçok sanatçıya da bestelerini vermiştir.
2000'ler: Yeni albümler ve Ulus Müzikten ayrılışı

1990'lı yıllarda çıkardığı albümlerle ve oynadığı dizilerle döneme damgasını vurdu. Dönemin en çok satan sanatçıları arasında yer almayı başardı. 2000 yılının ilk haftası De Get Yalan Dünya adlı beşinci stüdyo albümü yayınladı. İnsanlar tarafından merakla beklenen albüm iyi bir çıkış yaptı ve olumlu tepkiler.

Albümden ilk olarak albümle aynı adı taşıyan De Get Yalan Dünya adlı parça yayınlandı. Türkü tarzında olan parça iyi bir çıkış yakaladı. Ardından, Sevin Gönül adlı hareketli ve eğlenceli parçayı yayınladı. Parça ilk yayınlanan şarkı gibi olumlu tepkiler aldı. Albümün yılın ses getiren albümü olmasının yanı sıra sanatçı 7. Kral TV Video Müzik Ödülleri töreninde En İyi Arabesk/Fantezi Erkek dalında aday oldu. 2001 yılında, Su Gibi adlı altıncı stüdyo albümünü yayınladı. Albümden ilk olarak "Aşkından Yanayım Mı (Gönül)" adlı hit parçayı yayınladı. Şarkı yayınlandığında albüm satışlarını oldukça etkiledi. Televizyon ve radyolarda en çok çalınan parçalardan birisi haline geldi.

İlk parçanın büyük başarısının ardından "Balam" adlı ikinci parçayı yayınladı. İlk parça kadar beğenildi ve insanlardan olumlu tepkiler aldı. Albümden yayınlanan son parça "Güzelleşelim" diğer şarkıların aksine dönemin siyasal olaylarına tepki olarak yapılmış bir barış şarkısıdır. Albüm, 2001 yılının iz bırakan albümlerinden olmayı başardı. 2002 yılının yaz aylarında yedinci stüdyo albümü Aşknâme'yi yayınladı. Yayınlanan ilk parça "Unutulurmuş" oldu. Albümden daha sonra iki parça daha yayınladı.

Yayınlanan ikinci parça "Sevme" büyük bir çıkış yaptı. Albümdeki en etkili şarkılardan birisi oldu. Albümden son olarak yayınlanan parça "Aşkım Aşkım" adlı hareketli parça yayınlandı. Altıncı ve yedinci stüdyo albümleriyle Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde En İyi Arabesk/Fantezi Erkek dalında aday oldu. Çıkardığı üç albümüyle 2000'li yıllara iyi bir giriş yaptı. 2004 yılında, Gönül Limanı adlı sekizinci albümünü yayınladı.

Albüme adını veren "Gönül Limanı" adlı parça yayınlanmıştır. Daha sonra Zaraile birlikte düet yaptığı "Yandım" adlı parça yayınlanmıştır ve dinleyiciler tarafından olumlu eleştiriler almıştır. Albümden son olarak hareketli bir parça olan "Taze Taze" yayınlanmıştır. Albüm insanlar tarafından olumlu eleştiriler almıştır, fakat bir önceki albümünün yanında az da olsa başarısız kalmıştır. 2006 yılında Ulus Müzik'le olan son albümü Yüreğinden Öpüyorum/Gülüm'ü yayınladı. Albümden sadece "Avuçlarımda Tutamadım" adlı parça yayınlandı ve olumlu tepkiler aldı. Şarkı dönemin en iyi parçaları arasında yer almayı başardı. Bu dokuzuncu albümünden sonra İbrahim Erkal, 12 yıllık plak şirketinden ayrılmıştır.

2006 yılında, 12 yıllık plak şirketi Ulus Müzik'ten ayrıldı. Daha sonraki albümlerini farklı müzik şirketleriyle anlaşarak çıkarmıştır. 2008 yılında onuncu albümü Aranağme'yi yayınladı. Albümden "Sen Bana Lazımsın" adlı şarkı yayınlandı ve olumlu tepkiler aldı. Albüm diğer albümlerine göre daha az ses getirdi.

Albümdeki, "Sana Değer" adlı parça da olumlu tepkiler almayı başardı. Onuncu albümünden üç yıl sonra on birinci albümü Burnumda Tütüyorsun'u yayınladı. Albüm yayınlandıktan sonra sıkça televizyon programlarında albümün tanıtımını yaptı. 4 yıllık bu süreçte diğer çıkardığı albümler önceki albümleri kadar ilgi görmedi, fakat bazı şarkıları dinleyiciler tarafından olumlu tepkiler almaya devam etti.

2010'lar: Poll Production ve konserler
2011 yılında, on birinci albümünü yayınladıktan sonra müziğe üç yıllık kısa bir ara verdi. Bu süre zarfında sadece televizyon programlarına çıktı ve konserler vermeye devam etti. 2014 yılında, Polat Yağcı ile anlaşarak Poll Production'a geçti. Ardından, on ikinci stüdyo albümünün çalışmalarına başladı.

30 Mart 2015 tarihinde Nefes 1 adlı on ikinci albümünü çıkardı. Albümden ilk olarak "Vur Dibine" adlı şarkı yayınlandı. Şarkı insanlar tarafından çok beğenildi ve olumlu tepkiler aldı. Albüm yayınlandıktan sonra konserler vermeye devam etti. 2017 yılında, Ömrüm adlı albümünü piyasaya sundu.

On bir parça bulunan albümdeki şarkıların sekizi Nefes 1 albümünde yer alan parçalardır. Bu albüm için üç yeni parça yapmıştır.

Özel hayatı]
2003 yılında, Filiz Akgün ile evlendi. 2004 yılının Temmuz ayında Dilara Hatice adında kızı dünyaya geldi. 2005 yılında oğlu Erenalp Erkal dünyaya geldi. 2010'lu yılların başında bir gıda dükkanı açtıı..

Diskografi

· Tutku (1994)
· Sıra Bende/Aklımdasın (1995)
· Gönlünüze Talibim (1996)
· Sırılsıklam (1998)
· De Get Yalan Dünya (2000)
· Su Gibi (2001)
· Aşknâme (2002)
· Gönül Limanı (2004)
· Yüreğinden Öpüyorum/Gülüm (2006)
· Aranağme (2008)
· Burnumda Tütüyorsun (2011)
· Nefes 1 (2015)
· Ömrüm (2017)
Diğer Albümleri
· Sarhoş Baki (Erzurum Türküleri) (1984) - "İbrahim Güzelses adıyla"
· Ölümüne Cim Bom (1994) - "Galatasaray için yaptığı albüm"

Filmografi
Film
· Canısı (1997)
Televizyon
· Canısı (1997-1998)
· Sırılsıklam (1998-1999)
· Cennet Mahallesi (2004) "Konuk Oyuncu"

ALINTI

Bu Çok Değerli Rahmetli sanatçının 1994-1998 Yılları arasında piyasaya çıkardığı albümlerden alınma eserlerini siz nostalji müzik gönül dostlara tanıtıma amacıyla hazırlanmış kısa-kısa eserlerinden oluşan potpuriyi sunmak ve sizlerle paylaşmak istiyrum.

İBRAHİM ERKAL VE 'KISA-KISA eserlerinden oluşaın)- POTPURİSİ

38.01 Dakika-
192 kbps-44100-stereo-
MP3-52.21 MB uzunluğunda şifresiz direk indir ile paylaşımda bulunabilirsiniz.

Son düzenleme:

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18
Ramazan ayında sıhhatim el verirse,hacivat- karagöz[ görrsel dini resimler,çok eski ses kayıtlarından örnekler sunmak istiyorum.Sonra kısa-kısa ibretlik öykü ve hikayeler...İnşaallah sözümü yerine getirme gayreti içerisinde olacağım.Sıhhat sorunu yaşadığımdan esnek ifade etmem bu yüzden.Göz amaliyatı da oldum ama şekerden ameliyat hiç bir işe yaramadı .....
Herkese iyi geceler.Aslında iyi sabahlar desem daha iyi olacak galiba..ŞU AN SABAHIN 04.00 Ü OLMUŞ.az SONRA sabah ezanı okunacak neredeyse..

gillmore

Söz Yazarı
18 Ağu 2016
606
1
18

Sevgili dostlar,
Allah ım nasip etti ve bugün yine sizlerle çok şükürler olsun beraberim, elhamdülüllah.
Bu gece sizlerle o eski çocukluğumuzun ve gençliğimizin Ramazan ayı boyunca TRT radyolarında(İstanbul-Ankara-İzmir-Çukurova-Erzurum-Antalya v.d. gibi TRT Bölgesel Radyoları vardıo zamanları orta ve uzun dalga frekanslarında yayın yapan ancak) gece sahur proğramlarında yayınlanan özellikle Allah rahmet eylesin ,Hayali Küçük Ali nin o tatlı ve sevilen sesiyle Hacivat -Karagöz gölge oyunundan bölümler sunulur ve çocukluğumuzun verdiği (1960-70 li yıllarıdan bahsediyorum) erken sahur yemeği için rahmetli annemiz tarafından kaldırışımızın verdiği yarı uykulu halimizle ve tüm mahmurluluğumuzla oldukça büyükçe bir Silka marka koskocaman salon radyosundan odaya yayılan sesiyle bir yandan proğramı dinlerken bir yandan da sahur yemeğini o yarı uykulu gözlerle,gözlerimizi aralamaya gayret göstererek kaşıklamaya çalışırdık.

Daha sonraları siyap beyaz TRT Tv den bu değerli unutulmaz hacivat karagöz bölümlerini Hayali küçik Ali nin sesinden izler olurduk.
Hemde hiç kaçırmadan hep ayni saatte tvnin başında olmak şartıyla.Bazen sahur yemeğinin başında bazen de yatağımızda uzanırken izlerdik.

İşite bu çacukluğumun veya gençliğimin o özlemle anımsadığım rahmetli hayali Küçük Ali nin sesinden hacivat karagöz ile,aralarda Nurhan Damcıoğlu ndan ,Osmanım kantosu ile,proğram sonundaki Katina kantosu ile Huysuz vİrjin i de dinlemiiş olacaksıonız.aralardaki konuşmaları saymıyorum. Yaaklaşık 25 dakikalık sizlere özel bir proğram sunmak istiyorum.

Benim tarafından arşivimden hazırlanmıştır.Ben beğenerek bir çırpıda dinledim umarım sizlerde beğenerek dinleyeceksinizdir.unutmayınız bu proğramın devamı olabilir ama asla tekrarı yoktur.

Link silinmeden paylaşınız derim.Beğenmezseniz siler atarsınız.22 MB lık bir tutarı var zaten.diyeceğim.Sevgili nostalji müzik gönül dostları beni üzmemek için zahmete girmemi hiç istemiyorlar diyeceğim.Sonra proğram içerisinde kısaca da olsa Seyirlik bu gölge oyunumuz olan Hacivat -Karagöz hakkında da sahne ve sunum ile ilgili bazı bilinmesi gereken gerekli bilgilerde beraberinde ücretsiz olarak ilavesi olarak sizlere verilmektedir.
Keyifle dinleyiniz efendim
Sağlık olsun.

Hayal-i Küçük ali ve Kanto Sanatçılarımızla-
Hacivat-Karagöz gösterisi sunumu

Zahmetsizce DİREKT OLARAK İNDİRİNİZ.......
Kanto kayıtları da 1965-68 yıllara aittir

inşaallah devamlarında buluşmak üzere....

Son düzenleme: